Mennesker med spiseforstyrrelse og selvskade skal findes tidligere
Kommuner og almen praksis kan søge om midler til at afprøve redskaber og indsatser til at opspore spiseforstyrrelse og selvskade så tidligt som muligt.
Kommuner og almen praksis kan søge om midler til at afprøve redskaber og indsatser til at opspore spiseforstyrrelse og selvskade så tidligt som muligt.
Baggrunden for puljen er, at antallet af mennesker med spiseforstyrrelse og selvskade er stigende. Det er især unge piger under 18 år, der udgør en særlig risikogruppe. Derfor er det afgørende, at der findes gode og effektive redskaber og indsatser til at opspore mennesker, der har problemer relateret til spiseforstyrrelse og/eller selvskade, så de kan få hjælp. Opsporingen skal forebygge, at problemerne udvikler sig yderligere og sikre, at personen får den hjælp, de har behov for.
Puljen til at afprøve redskaber og andre indsatser til målrettet tidlig opsporing indgår i satspuljeaftalen for 2018-2021. Her er der afsat 10,5 mio. kr. til at afprøve redskaber og andre indsatser til målrettet tidlig opsporing.