Muligt polioudbrud i Syrien
Siden begyndelsen af oktober 2013 er der set symptomer forenelige med polio hos 22 personer i Syrien. De 18 er børn under 2 år. Det oplyser European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC).
De primære undersøgelser fra Syriens nationale referencelaboratorium tyder på, at der er tale om et poliovirus, men man afventer fortsat at få dette endeligt bekræftet fra WHO.
Sundhedsstyrelsen afventer WHO’s endelige diagnose af de syriske tilfælde og er opmærksom på de syriske børn, som nu opholder sig i Danmark.
Polio er en smitsom sygdom, som forårsages af poliovirus. Sygdommen smitter fra person til person enten via afføringen eller ved dråbeinfektion. God håndhygiejne og god hygiejne i forbindelse med bleskift og toiletbesøg er vigtigt.
En poliovirus-infektion forløber i de fleste tilfælde symptomfrit eller med milde, ukarakteristiske symptomer som feber eller ondt i halsen, men den kan også forårsage meningitis, lammelser og dødsfald. Ca. én ud 200 poliovirus-infektioner fører til varige lammelser.
Syrien vaccinerer mod polio i børnevaccinationsprogrammet og Syriens børnevaccinationsprogram var, frem til urolighederne, velfungerende med en høj dækningsgrad på over 95 procent. Men på grund af den interne konflikt, har dækningsgraden ikke kunne opretholdes de seneste år.
Danmark har vaccineret mod polio siden 1955 og vaccination indgår fortsat i det danske vaccinationsprogram for børn i alderen 3, 5 og 12 måneder samt i 5-års alderen. Har man fuldført det danske vaccinationsprogram, har man livslang beskyttelse mod polio.
WHO har siden 1988 haft som mål at udrydde sygdommen helt, og antallet af tilfælde er på verdensplan faldet fra 350.000 tilfælde i 1988 til 193 tilfælde i 2012.
Polio har ikke været diagnosticeret i Syrien siden 1999. Europa har været erklæret poliofrit de sidste ti år, og det sidste poliotilfælde blev diagnosticeret i Danmark i 1983.