Gå til hovedindhold

Mødepakke og borgerrejse om sammenhængende forløb i helhedsplejen

Materialerne kan bruges til at igangsætte en faglig samtale og refleksion om borgerforløb i jeres egen praksis. Formålet er at skabe en fælles faglig referenceramme for sammenhængende helhedspleje.

Målgruppen for mødepakken og borgerrejsen er alle medarbejdere, der arbejder med borgere i helhedspleje, uanset faggruppe eller organisatorisk enhed.

Brug fx materialerne ved:

  • Team- eller personalemøder

  • Tværfaglige drøftelser

  • Leder- eller medarbejdergrupper, når I ønsker at styrke jeres fælles forståelse af sammenhængende forløb.

Mødepakke

Mødepakken er et oplæg i PowerPoint-format med guide til facilitering, cases og refleksionsspørgsmål baseret på to borgerrejser - én med borger i eget hjem og én med borger i eget hjem på plejehjem.

Materialet giver jer mulighed for frit at tilpasse baggrundsfortællinger og spørgsmål, så de matcher jeres lokale praksis.

Hent mødepakke - hjemmepleje

Hent mødepakke - plejehjem

Borgerrejse

Borgerrejsen er en illustration af de to forskellige borgerforløb. Illustrationerne kan anvendes til at tale ud fra, fx i mindre grupper.

Borgerrejsen er opbygget omkring centrale situationer, der er væsentlige for et sammenhængende, borgercentreret forløb, fx:

  • Opstart og forventningsafstemning

  • Løbende justeringer

  • Ændring i behov

  • Inddragelse af og opfølgning med pårørende

  • Tværfaglig drøftelse og samarbejde

I kan tage udgangspunkt i borgerrejsen som helhed eller udvælge én eller flere af situationerne, som I vil gå i dybden med.

Hent borgerrejsen