Stor skrift Mellem skrift Lille skrift Send denne side Læst højt Print siden

Virksomheder får nyt redskab til at arbejde med sundhed og trivsel

21. december 2009

De fleste danske virksomheder har en eller flere indsatser, der supplerer arbejdsmiljøarbejdet, og hvor formålet er at bidrage til de ansattes sundhed og trivsel. Det er dog relativt få virksomheder, der arbejder systematisk og strategisk med sundhedsfremme på arbejdspladsen, og som følge heraf får de færreste arbejdsgivere det optimale udbytte af deres investering.

Sundhedsstyrelsen har derfor udarbejdet en ny publikation ”Sundhed og trivsel på arbejdspladsen”, der skal imødekomme virksomhedernes behov for centrale anbefalinger på området.

I publikationen præsenteres fremgangsmåder for, hvordan virksomheden kan arbejde systematisk med sunhedsfremme – og dermed understøtte, at indsatsen i højere grad bliver integreret i virksomhedens værdisæt.  Således præsenteres en ny 5-trinsmodel, der beskriver, hvordan en virksomhed kan løfte sundhedsfremmearbejdet fra personalegodeniveauet til et strategisk redskab. Denne proces vil ikke kun styrke den enkelte virksomhed og dens ansatte, men vil også kunne bidrage til at højne folkesundheden - og derved øge samfundets produktive ressourcer.

Publikationen tager udgangspunkt i indsatser rettet mod KRAMS-faktorerne – kost, rygning, alkohol, motion og stress. Når disse faktorer er særligt i fokus, er det, fordi disse faktorer har størst sundhedsmæssig betydning, og derfor også er de bedst undersøgte med hensyn til evidens for effekten af forskellige former for indsatser.
  
”Sundhed og trivsel på arbejdspladsen” præsenterer en ramme og struktur for virksomhedens arbejde og bør i den konkrete udformning af indsatser og politikker suppleres af relevant information og rådgivning fra andre kilder.

Publikationen henvender sig først og fremmest til virksomhedens ledelse og den HR-ansvarlige samt til tillidsrepræsentanter og medarbejdere i samarbejds- og sikkerhedsudvalg. Den udsendes inden udgangen af 2009 til alle virksomheder med mindst 20 ansatte samt til virksomheder med 10 – 19 ansatte i brancherne ”fremstilling” og ”bygge og anlæg”.